Input:

Opatrenia proti mikroplastom v roku 2019

12.2.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.86 Opatrenia proti mikroplastom v roku 2019

Ing. Juraj Poništ

Mikroplasty sú drobné plastové častice s priemerom menej ako 5 milimetrov. Nachádza sa ich čoraz viac, a to nielen v oceánoch, ale aj v našom jedle a nápojoch.

Podľa ich pôvodu sa ďalej rozdeľujú do dvoch skupín - primárne a sekundárne.

Primárne mikroplasty

Do prírody sa dostali už ako malé čiastočky. Predpokladá sa, že tvoria 15 až 31 percent všetkých mikroplastov v oceánoch.

Sekundárne mikroplasty

Vznikajú rozpadom väčších kusov, ako sú napríklad platové tašky, fľaše alebo rybárske siete. Tvoria väčšinu mikroplastov v oceánoch, ich podiel sa odhaduje na 69 až 81 percent.

Konkrétne dopady mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie sú presne známe. Možno však usudzovať, že sú škodlivé, pretože obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky.

Hlavné zdroje mikroplastov

  • Pranie syntetického oblečenia – 35 percent primárnych mikroplastov.

  • Opotrebovávanie pneumatík – 28 percent primárnych mikroplastov.

  • Zámerné používanie mikroplastov v kozmetike (napríklad mikroperly v krémoch alebo abrazívne častice v peelingových prípravkoch) – 2 percentá.

V septembri poslanci schválili stratégiu na zvýšenie recyklácie plastového odpadu v EÚ.

Okrem toho vyzvali Európsku komisiu, aby pripravila celoúnijný zákaz niektorých mikroplastov, ktoré sa úmyselne pridávajú do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Parlament taktiež navrhol prijať opatrenia na minimalizovanie množstva


 Váš názor
Čo by ste zmenili na tomto portáli?
 Úspešne odoslané
Input: